اخبار

برگزاری کارگاه آموزشی اهمیت جوانی جمعیت در آغازین روز هفته ملی جمعیت

برگزاری کارگاه آموزشی اهمیت جوانی جمعیت در آغازین روز هفته ملی جمعیت
 
 در اولین روز ازهفته ملی جمعیت، کارگاه آموزشی  با عنوان اهمیت جوانی جمعیت ویژه مشاورین محترم اموربانوان، کنشگران و رابطین جمعیت دستگاه های اجرایی استان و تعدادی از سازمان های مردم نهاد با همکاری  تبلیغات اسلامی استان برگزارشد.
در کارگاه آموزشی یاد شده محورهای اساسی تبیین بحران جمعیت توسط مدرس دوره، حجت الاسلام جهانشاهی تشریح و گفت: یکی از مشکلات اساسی  درهرکشور که تهدید مهمی محسوب می شود بحث سالمندی ، کاهش فرزندآوری و کاهش متغیرهای نظام خانواده می باشد وبا توجه به تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) از سال 1392 پیرامون بحران جمعیت در کشور که به یک تهدید تبدیل شده است  و آمارها و شاخص های جمعیتی موجود، دلالت بر روند سالمندی جمعیت در کشور را دارد و باید با هدف گذاری و گفتمان سازی  در میان اقشار مختلف جامعه در حوزه جمعیت بتوانیم به نتایج مطلوبی دست یابیم.
زهرا ابراهیمی مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری نیز در این نشست ضمن تبریک به مناسبت هفته ملی جمعیت اظهارداشت: کارگاه آموزشی اهمیت جوانی جمعیت با هدف تبیین سیاست های جمعیتی جهت ایجاد دغدغه مندی در اقشار مختلف جامعه بخصوص در میان جامعه نخبگان،اساتید ، کارمندان و...  در آغازین روز از هفته ملی جمعیت برگزار و از ابعاد فردی ، اجتماعی ، اقتصادی، امنیتی و ...  بحران سالمندی و کاهش جمعیت جوان تبیین شد .
 
وی تاکید کرد:  استان ازلحاظ شاخص های نرخ باروری در سطح کشور در رتبه اول و جوانترین استان محسوب می شود؛ ولیکن نکته حایز اهمیت سیر نزولی نرخ استان می باشد که ضرورت دارد برنامه ریزی لازم انجام پذیرد تا به شرایط سایر استان ها مواجه نشویم .
بر همین اساس برنامه اقدام و عمل استان برای شهرستان های بالاتر از نرخ جانشینی با محوریت تحکیم خانواده ، گفتمان بین نسلی ، فرزند پروری و .... و شهرستان های پایین تر از نرخ جانشینی با محوریت رشد ازدواج و فرزندآوری هدف‌گذاری شده است. 
در پایان دبیر ستاد حمایت از خانواده و جمعیت افزود: هدف از برگزاری کارگاه بازبینی برنامه های انجام شده و برنامه ریزی  متناسب با زیست بوم استان می باشد .
گفتنی ست؛ در حاشیه کارگاه آموزشی نمایشگاه عکس جوانی جمعیت و بحران سالمندی توسط رابط جمعیت استان برگزار شد.
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۱۰:۵۷