اخبار

برگزاری نشست با موضوع حقوق کودک

برگزاری نشست با موضوع حقوق کودک
 
 
🔰فاطمه فاضلی در نشست تخصصی حمایت از حقوق کودک که صبح امروز در محل دفتر امور بانوان و خانواده ی استانداری  و با حضور اعضا برگزار شد، با اشاره به برگزاری نشست  های متعدد حقوق کودک در استان  اظهار کرد: چالش‌های حقوق کودک شامل دو بخش کلان(سطح کشوری ) و سطح استانی است و برخی از موضوعات مانند ضرورت بازنگری در قوانین حقوقی و کیفری قوی در دفاع از کودکان، ضرورت ارتقا سطح آگاهی عمومی شهروندان نسبت به حقوق کودک و مصادیق تضعیع آن با اصلاح در نظام آموزشی، ضرورت ورود رسانه های مختلف به ویژه رسانه ملی با تهیه برنامه‌ها، فیلم و عکس و انیمیشن و... در این راستا، موضوع کودکان کار و خیابان و متکدی، کودکان بدسرپرست و بی سرپرست و بازماندگان از تحصیل و کودکان و کار اجباری و کودکان در معرض آسیب‌های اجتماعی موضوعات مشترک همه استانها در این رابطه محسوب می‌شوند اما این موضوعات در  استان‌ها از شدت و ضعف مختلفی برخوردار است .
 
وی با بیان اینکه در کنار این مسائل کلان ما با موضوعات بومی هم مواجه هستیم ، تصریح کرد: تنوع فرهنگی اجتماعی در استان ما موجب شده است مثلا کودکان در برخی مناطق به ویژه مناطق روستایی و عشایری ورود زودهنگام به کار به ویژه کار کشاورزی و دامپروری داشته باشند و یا حتی ازدواج زودهنگام دختران در برخی از مناطق با ریشه عرفی امری متداول است.
 
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری سیستان و بلوچستان ادامه داد: همچنین باز ماندن از تحصیل در خصوص دختران از شدت بیشتری برخوردار است و کودکان کار در  خیابان عمدتا در مرکز استان و از افراد قومی به خصوص هستند و در دیگر شهرستانها دیده نمی شود یا مقطعی است .
 
فاضلی با تاکید بر اینکه سطح آگاهی اولیاء نسبت به حقوق کودکان در سطح مناسبی نیست در صورتی که حقوق کودک در شرع مقدس از پیش از تولد تعریف شده و چارچوب‌دار است، گفت: ضرورت دارد یک رویه واحد با محوریت مرجع ملی حقوق کودک برای حرکت در مسیر ارتقا حقوق کودک تدوین، اجرا  و با رویکردهای بومی و استانی تکمیل شود وآموزش در سطح اولیا و مربیان و کودکان در سطوح مختلف کارگاهی و رسانه ای و... جدی‌تر گرفته شود.
 
وی تاکید کرد: بنا به یافته‌های کارشناسان رابطه مستقیمی بین بیکاری و فقر و مشکلات اقتصادی خانوار و تضعیع حقوق کودکان وجود دارد که در استان ما به واسطه شرایط خاص اقتصادی شاید این گونه مسایل پررنگ‌تر باشد .
 
فاضلی وجود نوعی بی‌تفاوتی رفتاری در سطح عامه دربرخورد با کودکان آسیب دیده از خشونت را آزار دهنده توصیف کرد و گفت: این بی تفاوتی اجتماعی آسیب دیدن کودکان را تشدید می‌کند .
 
وی ابراز امیدواری کرد که مردم شریف و نوعدوست ما احقاق حقوق کودکان را در سطوح مختلف اقتصادی ، اجتماعی، روانی  و...را با حساسیت بیشتری بنگرند چرا که این مهم دارای خاستگاه دینی ، ملی و انسانی  است .
 
وی با بیان اینکه ایران عضو کنواسیون بین المللی حقوق کودک به عنوان گسترده‌ترین پیمان نامه بین‌المللی از نظر تعداد افراد عضو است، تصریح کرد: برحسب این کنوانسیون کودک به کلیه افراد زیر ۱۸ سال اطلاق می‌شود اما در کشور ما تعریف از کودک و ابعاد کمی و کیفی آن متفاوت است
 
این مسئول تصریح کرد: وزارت دادگستری دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در ایران است و ما با این وزارتخانه در راستای احقاق حقوق کودکان به عنوان مظلوم‌ترین اقشار اجتماعی که به واسطه کودک بودن کمترین فرصت و مهارت دفاع از خود و حقوقشان را ندارند نهایت همکاری را خواهیم داشت.وی همچنین خواستار توجه ویژه به کودکان بازمانده از تحصیل از سوی آموزش و پرورش شد و افزود:متاسفانه شمار کودکان بازمانده از تحصیل ؛بسیار بالا و نگران کننده است و البته به همت کمیته ی امداد ۴۳هزار کودک بازمانده از تحصیل شناسایی شده وخدمات بهره مند شده اند 
 
گفتنی است در این نشست مصوب شد از ظرفیت فرهنگسراهای موجود در استان برای آموزش؛توانمندسازی کودکان استفاده شود و بودجه ی آن توسط بهزیستی تامین گردیده است و تاکنون نیز از سوی این نهاد؛۶۰۰ میلیون تومان بودجه صرف خرید بسته های حمایتی نیم میلیون تومانی برای هزار و صدوهشتاد کودک صرف شده است
اجرای طرح مروج سلامت نیز از دیگر مصوبات این نشست بود.
 
۶ اَمرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۲۲