شنبه / ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۹:۰۷
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۹۱۸
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

راهکارهای مقابله با تنش آبی در استان سیستان و بلوچستان از زبان استاندار

حسین مدرس خیابانی "استاندار سیستان و بلوچستان" فعالیت ها و طرح های در حال اجرا و طرح های آتی در حوزه تامین آب در استان در راستای مقابله با تنش آبی را تشریح کرد.

راهکارهای مقابله با تنش آبی در استان سیستان و بلوچستان از زبان استاندار
(شنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۰) ۱۹:۰۷

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ حسین مدرس خیابانی "استاندار سیستان و بلوچستان"در حاشیه جلسه تامین آب استان در گفتگو با خبرنگاران، طرح های مختلف در حوزه تامین آب در استان را برشمرد.

مدرس خیابانی اظهار داشت: در راستای مقابله با تنش آبی و تامین آب در حوزه‌های مختلف شرب، کشاورزی، صنعت و معدن از چند مسیر وارد عمل شده ایم.

انتقال آب چاه نیمه ها

وی گفت: مهم‌ترین اقدامی که در ۴ ماه اخیر انجام شده انتقال آب از چاه نیمه چهارم به چاه نیمه سه و از چهار نیمه دو چاه نیمه شماره یک است که تاکنون ۹۰ میلیون متر مکعب آب منتقل شده و این اقدام تا انتقال ۱۲۰ میلیون مترمکعب ادامه خواهد داشت تا بتوانیم آب شرب منطقه سیستان را از محل چاه نیمه ها تأمین کنیم.

حفر چاه در منطقه حرمک

استاندار بیان داشت: یکی دیگر از راهکارهای مقابله با تنش آبی و تامین آب شرب شهر زاهدان حفر چاههای حرمک در مسیر زاهدان است که بتوانیم آب شرب شهر زاهدان را در فصل تنش آبی کم کنیم.

وی ادامه داد: در راستای این اقدامات تا کنون ۶ حلقه چاه حفر و تجهیز و پمپ ها در محل این ۶ حلقه مستقر شده و ۴ حلقه با حمایت وزارت نیرو تامین اعتبار شده که بتوانیم با حفر این ۱۰ حلقه چاه و تجهیز و خطوط انتقال بخشی از آب مورد نیاز زاهدان را در فصل تنش آبی مرتفع نماییم.

حفر چاه در ۱۵۰ نقطه ی استان

این مقام عنوان کرد:همچنین ۱۵۰ نقطه حفرچاه، کف شکنی و لایروبی در نقاط مختلف استان برنامه ریزی شده که تاکنون ۳۳ حلقه حفر شده، ۶۳ حلقه عقد قرارداد شده و ۳۳ حلقه در مرحله تجهیز کارگاه قرار دارد و انشاءالله حفر خواهد شد که در مجموع ۱۵۰ حلقه چاه جدید تا تابستان ۱۴۰۱ حفر می شود و بخش عمده‌ای از از مشکلات آبی را مرتفع خواهد کرد.

آبرسانی سقایی به ۱۳۰۰ روستا

وی در ادامه اظهار داشت: در سال گذشته ۹۰۰ روستا از طریق آبرسانی سیار و به صورت سقایی آبرسانی می شد که امسال تعداد ۴۰۰ روستای دیگر به این روستاها اضافه شده و در مجموع هزار و ۳۰۰ روستا باید به طریق سقایی آب رسانی شود که مقرر شده با خرید تانکر و اجاره تانکر بتوان این تعداد روستا را آب رسانی کنیم که البته کمبودهایی در حوزه اعتبارات برای آبرسانی به این روستا ها وجود دارد.

پروژه تهلاب در حوزه آبهای مرزی

نماینده عالی دولت در استان ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات که در ماه‌های اخیر انجام شده اخذ ماده ۲۳ پروژه تهلاب در حوزه آب‌های مرزی و میادین مشترک با کشورهای همسایه است که برای این پروژه در اعتبارات سال ۱۴۰۱ حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص پیدا کرده اما چهار هزار میلیارد تومان برآورد اولیه این پروژه است و ۲۰۰ میلیارد تومان برای آن رقم کمی است که قرار است برای تامین حداقل هزار میلیارد تومان پیگیری شود و در این اثنا با اعتبار اولیه اختصاصی، طرح و نقش و پیمانکار و اعلام مناقصه را به پیش ببریم و عقد قرارداد انجام شود و پروژه تهلاب کلید بخورد.

حفر چاههای ژرف

وی در خصوص پروژه آب های ژرف نیز اظهار داشت: اقدامات خوبی در حوزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری وزارت نیرو انجام شده اما به دلیل اینکه نرخ خرید تضمینی آب چاه های ژرف اعلام نشده، سرمایه‌گذار در برای حفر اعلام آمادگی نکرده و وزارت نیرو باید نرخ خرید تضمینی را اعلام کند.

استاندار اضافه کرد: ۱۰۰ نقطه برای حفر چاه ژرف جانمایی شده و در حال حاضر سه چاه حفر شده و دکل حفاری چاه چهارم نیز به منطقه گشت سراوان منتقل شده است اما این تعداد کافی نیست.

وی تصریح کرد: حدود ۱۰۰ حلقه چاه ژرف باید در منطقه سیستان حفاری کنیم که این از عهده دولت خارج است چراکه حفر هر حلقه از این چاهها حدود ۷۰ میلیارد تومان اعتبار اولیه لازم دارد و علاوه برآن خطوط انتقال نیز باید اجرا شود.

این مقام خاطر نشان کرد: روند اجرای چاههای ژرف قابل دفاع نیست و روند اجرای آن کند است و حفر چاه در ۱۰ نقطه که توسط معاونت علمی و فناوری تعیین شده فقط ۳ چاه اجرا شده که به اضافه چاهی که در سراوان اجرا خواهد شد، تعداد آن به ۴ حلقه می رسد و و در حال حاضر در شش نقطه از ده نقطه برای حفر چاه، اقدامی صورت نگرفته است.

استقرار آب شیرین کن در نوار ساحلی

استاندار ادامه داد:یکی دیگر از طرح های برای مقابله با تنش های آبی استفاده از آب شیرین کن ها در نوار ساحلی است که بتوانیم از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این طرح استفاده کنیم.

وی بیان داشت: با استقرار آب شیرین کن های مقیاس کوچک در ظرفیت‌های ۵ هزار متر مکعبی و ۱۰ هزار متر مکعبی از آب دریا بهره مند شویم و حداقل بتوانیم آب مورد نیاز فعالیت های اقتصادی نوار ساحلی را از این محل تامین کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر در منطقه آزاد چابهار شرکت نگین مکران که شرکت ملزم پتروشیمی است آب شیرین کنی با ظرفیت ۵۶۰ هزار متر مکعب را اجرا می‌کند که فاز اول ۴۰ هزار مترمکعبی آن ظرف حداکثر ۱۴ تا ۱۸ ماه ماه به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین قرارگاه خاتم الانبیا ۲۸۵ هزار متر مکعب آب شیرین کن در دستور کار دارد.

مدرس خیابانی بیان داشت: به طور کلی موضوع آب شیرین کن ها و انتقال آب دریا به عنوان یک مطالبه جدی مردم و هم به عنوان یک مفهوم جدید در بحث تامین آب استان پیگیری می‌شود.

استفاده از آبهای مرزی

وی گفت: بحث دیگر در تامین آب استان استفاده از آب‌های مرزی است که به افغانستان میرود که اگر در منطقه آبی مورد نظر پروژه را انجام دهیم آب مورد نیاز مصارف کشاورزی تامین خواهد شد.

پیگیری تامین حقابه تالاب هامون

استاندار ادامه داد: حقابه سیستان نیز با محوریت نماینده جمهوری اسلامی در امور افغانستان پیگیری می‌شود که بتوانیم انشالله از آب هیرمند و تکمیل چاه نیمه ها بهره مند شویم.

وی افزود: نکته حائز اهمیت این است که افغانستان هم علیرغم بارندگی‌های اخیر هنوز با کم‌آبی روبروست و اما امیدواریم که تلاش ها برای تامین حقابه به نتیجه برسد.

استاندارد تصریح کرد: طرح های درحال اجرا و طرح هایی که در آینده اجرا خواهد شد تنها نباید بر روی تامین آب شرب متمرکز شود و برای تامین آب در فعالیت‌های اقتصادی و مورد نیاز برای کشاورزی، صنعت، معدن، گلخانه‌هاو شیلات هیچ اقدامی انجام نشود .

وی تاکید کرد: درخواست ها بر این است که وزارت نیرو از ردیف های ملی بتواند علاوه بر تامین آب شرب، آب مورد نیاز برای مصارف کشاورزی، شهرکهای صنعتی و معادن را نیز تامین کند چرا که استان به لحاظ معدنی فوق‌العاده غنی است و اگر آب معادن عمده‌ای که در حوزه مس و طلا تامین نشود ظرفیت استان بلا استفاده و معطل می‌ماند.

مدرس خیابانی افزود: لذا تلاش می‌کنیم و انتظار داریم دولت هم بتواند با عزم جدی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ به موازات بودجه اعتبارات و پروژه ها و طرح هایی که برای تامین آب شرب سیستان و بلوچستان تدارک دیده شده، تخصیص آب مورد نیاز کشاورزی و صنعت و معدن را نیز داشته باشیم.

انتقال آب از دریا

استاندار گفت: مسیر انتقال آب از دریا که با پیگیری هایی که در سطح ملی و با دستور ویژه رئیس جمهور، معاون اول و نگاه مقام معظم رهبری بر روی این موضوع داشتند، بحث انتقال آب از دریا در مجلس تصویب شد و نمایندگان حمایت کردند و مسیر آن از چابهار به سمت شمال استان تصویب شد که این پروژه حدود ۳۹ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در حال حاضر دو شرکت اینواسکو و تابش در منطقه مستقر شدند و تجهیز کارگاه شده و در انتظار تخصیص اعتبار هستند.

وی صریح کرد: یکی از مصادیق انتقال آب از دریا تنها انتقال آب دریا به شمال استان نیست بلکه استفاده آب دریا در نوار ساحلی دریا و شهرستان های ساحلی نیز به من مفهوم انتقال آب از دریاست که در حال حاضر وزارت نیرو ۵۰ هزار مترمکعب برای نصب آب شیرین کن مجوز داده که ۲۵ هزار مترمکعب تجهیز کارگاه شده و پیمانکار مستقر شده و برای ۲۵ هزار مترمکعب به دیگر نیز پیگیری های لازم انجام خواهد شد.

تعداد بازدید : ۹۳۶
(شنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۰) ۱۹:۰۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید